Zdravé stavování

Výživa sportujících dětí

 

Optimální výživa a regenerace je ve vývoji sportujícího dítěte tím nejpodstatnějším. Období růstu u dětí je mimořádně náročné na kvalitu, ale i kvantitu potravin v jídelníčku. Pro aktivně sportující děti je třeba klást značný důraz souhrnně na zdravě vyvážený životní styl. Nejen správně složená strava a energetický příjem odpovídající následnému výdeji je pro správný růst a vývoj nezbytný.

Ideální jídelníček by měl být vyvážený a měl by zajistit dítěti dostatečný příjem energie a všech živin – kvalitní bílkoviny, které jsou důležité pro správný růst a vývoj organismu, jeho regeneraci, svalovou hmotu, ale i správnou funkci imunitního systému. Jsou totiž hlavní stavební látkou, základem svalů a enzymů, potřebné pro přenos dalších látek v těle.

Stejně důležité je klást důraz na vitamíny a minerální látky v těle. Jejich podíl ve stravě u malých sportovců se však nijak zásadně nemusí lišit od dětí nesportujících. Nezbytnou součástí je rovněž kvalitní zásobování těla vodou – tedy dodržování pitného režimu. 

K doplnění minerálních látek a energie pozbyté při sportu postačí porce ovoce navíc.
Strava sportujících dětí by měla být co nejpřirozenější. Doplňky stravy určené pro sportovce by se v jejich jídelníčku a životním stylu rozhodně neměly objevit.

S vědomím těchto potřeb zajišťujeme stravování pro děti v naší škole od Jídelny zdravého stravování Vitalité, která vaří pro děti vyváženě ze superpotravin (http://www.vitalite.cz/restaurace/z-ceho-varime). Jejich největším přínosem je jejich schopnost posilovat obranyschopnost organismu a pro svoji lehkou stravitelnost a výživovou hodnotu jsou ideální jako prevence před únavou. Vhodným výběrem jídel a surovin se tak snažíme ovlivňovat nejen zdraví, ale i každodenní výkonnost, pocit pohody a vitalitu.

 

Související odkazy:

http://www.zdraveprovas.cz/clanek/614/stravovani-malych-sportovcu
https://www.orp.cz/poradna/hubnuti/stravovani-malych-sportovcu-a-junioru/